Dobre i zdrowe pieczywo – czyli jakie?

Dobre i zdrowe pieczywo – czyli jakie?

Zakwas chlebowy powstaje z mieszaniny mąki i wody, która – pozostawiona w ciepłym miejscu – zaczyna fermentować. W procesie fermentacji wyeliminowane zostają szkodliwe związki rakotwórcze, unieszkodliwiony zostaje kwas fitynowy, rozkładają się mikotoksyny. Spożywanie chleba przygotowanego na naturalnym zakwasie wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem. 

Takie pieczywo powstaje w rzemieślniczych piekarniach, które sprzedają za pośrednictwem naszego wirtualnego targu prawdziwego jedzenia.

Pieczywo dostępne w marketach produkowane jest najczęściej w oparciu o technologie zamrażalnicze, a co za tym idzie, jest zwykle krótko fermentowane. Proces fermentacji zostaje przerwany i kontynuowany jest podczas wypiekania pieczywa. A żeby to osiągnąć, konieczne jest zastosowanie skomplikowanych polepszaczy. W związku z tym, zawiera sporo substancji pośrednich, jakie powstają podczas fermentacji mlekowej i alkoholowej, i charakteryzują się nieprzyjemnym smakiem oraz zapachem. To sprawia, że takie “odpiekane” pieczywo z mrożonki smakuje nam tylko wtedy, gdy jest jeszcze ciepłe. Wraz z upływem czasu, traci walory smakowe i zapachowe – zaczyna się robić niesmaczne, twarde i wyschnięte, psuje się, pleśnieje. Takie pieczywo nie jest też prawidłowo trawione, a więc ostatecznie szkodzi zdrowiu.

Pieczywo produkowane na zakwasie – szczególnie tym długodojrzewającym – wyróżnia się właściwościami prozdrowotnymi. Dość długa fermentacja sprawia, że:

  • rozkładowi ulegają ewentualne mikotoksyny,
  • redukuje się kwas fitynowy (który upośledza proces wchłaniania się białek i związków mineralnych),
  • redukuje się poziom enzymów odpowiadających za przemianę związków prokarcinogennych w rakotwórcze.

Ponadto, chleby powstające na zakwasach naturalnych – a w szczególności tych długodojrzewających – stymulują nasz układ immunologiczny – ponieważ, jak odkryła prof. Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska, mikrobiolog z Politechniki Łódzkiej, znajdują się w nim szczepy pięciu bakterii mlekowych, z rodzaju Lacobacillus. Do wytwarzania pieczywa na zakwasie niepotrzebne są żadne konserwanty, ani polepszacze.

Warto więc zamienić marketowe pieczywo na to, które powstaje na bazie naturalnych zakwasów długodojrzewających. Zwłaszcza, że nadmierne spożywanie przetworów z mąki niekwaszonej może prowadzić do niedoborów minerałów w naszym organizmie, czego konsekwencją może być anemia, osteoporoza i krzywica.